Хатаи, који је уништен у земљотресима у центру Кахраманмараша, Rönesans Беживотно тело Кристијана Ацуа, ганског фудбалера Атакаш Хатајспора, пронађено је у олупини резиденције. Фудбалска заједница објавила је поруке саучешћа након смрти Кристијана Атсуа.

Фудбалер Хатајспора Кристијан Ацу остао је под рушевинама резиденције која је уништена у округу Антакија у земљотресу који се догодио у Кахраманмарашу 6. фебруара.

Атсуов менаџер, Мурат Узунмехмет, дао је изјаву на свом налогу на друштвеним мрежама, рекавши: „Кристијан Атсу је пронађен и нажалост изгубио живот“.

ОБЈАШЊЕЊЕ У ТФФ

У саопштењу ТФФ-а, „Са дубоком тугом смо сазнали да је фудбалер Атакас Хатајспора, Кристијан Ацу, изгубио живот у земљотресу који је угушио нашу земљу. Наше саучешће породици Кристијана Атсуа, рођацима, навијачима и заједници Хатаиспора. Дубоко осећамо бол свих живота које смо изгубили у земљотресу и желимо брз опоравак нашим повређенима. Саучешће нашем вољеном народу”.

Ко је Кристијан Ацу?

Кристијан Ацу (рођен 10. јануара 1992, Атсу, Ада Фоа, регија Велика Акра – умро фебруара 2023, Хатај) је бивши репрезентативац Гане који је играо у нападној зони. На крају, играо је у Хатајспору, једном од тимова Супер лиге.

Клупска каријера

порто

Атсу се преселио у Порто са 17 година након што је завршио фудбалску формацију у клубу. Дана 14. маја 2011, изабран је од стране главног тренера Андре Виллас-Боаса у утакмици Примеира Лиге против Маритима. Ипак, меч је завршио на клупи.

Тимски колега Келвин и Атсу су позајмљени Рио Авеу, који се такмиче у истој лиги, за сезону 2011-12. Своју прву утакмицу у лиги одиграо је 28. августа 2011. против Олханенсеа, где су изгубили 1-0 на свом терену. Иако је Атсу постигао свој први гол против Бенфике у 16. минуту на стадиону Ишик 2011. децембра 24. и довео свој тим у предност, тим је изгубио утакмицу са 5-1.

Вративши се у Порто у сезони 2012-13, фудбалер је почео међу 11 најбољих у девет првенствених утакмица. Те сезоне тим је трећи пут заредом постао шампион лиге.

Цхелсеа

Атсу је 1. септембра 2013. потписао петогодишњи уговор са Челсијем за трансфер од 3,5 милиона фунти, а затим је одмах позајмљен холандском клубу СБВ Витесе до краја сезоне 2013-14.

На позајмици у Витессе

Атсу је 6. октобра 2013. дебитовао против Фејенорда, заменивши Казаишвилија у 77. минуту. Иако је имао асистенцију Мајку Хавенару, није могао да спречи да Витесе изгуби са 2-1. Атсу је 19. октобра направио своју прву стартну поставу против СЦ Херенвена и Витесе је победио у мечу са 11-3. Дана 2. новембра, фудбалер који је постигао пенал против ФК Утрехт постигао је свој први гол за мој тим и Витессе је победио са 9-3 на крају меча.

Одигравши укупно 30 утакмица за холандски тим, Атсу је постигао 5 голова и тим је завршио лигу на 6. месту и отишао у плеј-оф за Европу.

На позајмици у Евертон

Атсу је 13. августа 2014. позајмљен колеги из Премијер лиге Евертону до краја сезоне 2014-15. За клуб је дебитовао 10 дана касније, против Арсенала, где је на Гудисон Парку ремизирао 2:2, а у 85. минуту заменио је Кевина Мираљаса.

Атсу је 21. септембра 2014. дебитовао у лиги против Кристал Паласа, који је завршио поразом од 3-2 код куће. После одсуства због Купа Афричких нација, Атсу се вратио у тим против Јанг Бојса у утакмици Лиге Европе 19. фебруара 2015. године. Укључен је у последњих пет минута, заменивши хет-трик Ромелуа Лукакуа. Три дана касније, замењен је у последњем минуту утакмице против Лестер ситија, где су на свом терену ремизирали 2-2.

У мечу против Њукасл јунајтеда 15. марта 2015, за пет минута до краја, јео је из свог дома и асистирао свом саиграчу Росу Барклију, који је такође касније ушао у игру, доприневши трећем голу Евертона и победили су код куће са 3:0. У замену за Атсуов утицај након што је ушао у игру у последњим минутима, пласирао се у првих 19 на гостовању против Динама из Кијева у реваншу последњег 16. кола Лиге Европе 11. марта. Евертон, који је код куће имао предност од 2-1, опростио се од пехара након пораза 5-2 у гостима. Ово је била последња утакмица Атсуа за Евертон, који је уклоњен из игре у 65. минуту.

На позајмици у Борнмуту

Атсу је 29. маја 2015. позајмљен новопромовисеном Борнмуту у Премијер лигу. Извршни директор клуба Нил Блејк описао је договор као „огромни ударац”. За свој тим је дебитовао 25. августа против Хартлпул јунајтеда, који су савладали са 4-0 у другом колу Лига купа. Атсуов други тимски меч је био на Престон Нортх Енду, где су их победили у следећем колу. Челси га је опозвао 1. јануара 2016, а да није одиграо ниједну утакмицу за Борнмут у лиги.

На позајмици у Малаги

Атсу је 24. јануара 2016. у интервјуу за ББЦ Ворлд Сервице говорио о свом одласку из Челсија и предстојећем трансферу у Леванте. Следећег дана је позајмљен Малаги уместо Левантеу. Атсу је 5. фебруара 2016. дебитовао против Хетафеа у првих 11 и меч је завршен победом од 3-0.

Невцастле Унитед

Дана 31. августа 2016, Атсу је позајмљен Њукасл јунајтеду на годину дана са опцијом да узме његово сведочење. За свој тим је 13. септембра дебитовао против Квинс Парк Ренџерса, који су савладали у гостима са 6:0, а у 61. минуту заменио Јоана Гуфрана и асистирао Александру Митровићу, који је постигао пети гол на терену. Свој клупски деби постигао је 1. октобра против Ротерхема јунајтеда у победи од 1-0, постигавши узастопне голове за Кардиф Сити и Виган Атлетик.

У мају 2017, Атсу је потписао четворогодишњи уговор са Њукаслом за трансфер од 6,2 милиона фунти.

Каријера репрезентације

Атсу је дебитовао за Гану 1. јуна 2012. против Лесота и постигао гол на утакмици. Би-Би-Си га је описао као "савршену наду", а ЕСПН га је описао као "брз и технички импресиван" и будућу звезду националног тима.

Следеће године је позван у репрезентацију Афричког купа нација у Јужној Африци. Почео је у првих 2 у утакмици Конга ДЦ, где су ремизирали 2-11, а касније је замењен у победи против Малија од 1-0. У последњој утакмици групе напунио је 11 година против Нигера у Порт Елизабету и постигао други гол на мечу у њиховој победи од 3:0, док је његова земља завршила као лидер групе и пласирала се у четвртфинале. Атсу је постигао гол из једанаестерца у мечу где је Гана, која је завршила као четврта на турниру, изгубила од Буркине Фасо са пенала и елиминисана.

Изабран у тим за Светско првенство у фудбалу 2014, Атсу је играо међу 11 најбољих у свим мечевима тима који је елиминисан у групној фази.

На Афричком купу нација 2015. Атсу је постигао два гола против Гвинеје, коју је победио у четвртфиналу са 3-0. Дајући допринос свом тиму да дође до финала, фудбалер је играо и против Обале Слоноваче, коју су у финалу изгубили на једанаестерце. На крају турнира освојио је награду за играча турнира и награду за гол турнира за гол против Гвинеје.

Лични живот

Атсу је побожни хришћанин који дели библијске стихове на друштвеним мрежама. Ожењен је и има двоје деце.

Саопштено је да је Атсу, који је био под рушевинама у Хатају у земљотресу јачине 6 степени јачине, чији је епицентар био у округу Пазарцик у Кахраманмарашу, који се догодио 2023. фебруара 10. године и изазвао велика разарања у 7.7 провинција, изгубио живот 18. фебруар 2023. године. Дан пре овог земљотреса, једини погодак на утакмици, коју је Хатајспор одиграо против Касимпаше и победио са 1:0, био је 90+7. забележено у минутима.