Киша медаља за звезде Измира 2022

Киша медаља за звезде Измира

Спортисти Омладинског и спортског клуба Општине Измир оставили су траг у 2022. години и освојили 43 медаља, од којих 347 међународне. Керем Камал је постао светски шампион у рвању, а Онур Таштан европски шампион у џудоу.

Омладински и спортски клуб Метрополитанске општине Измир, који је један од највећих спортских клубова у Турској по броју спортиста и грана, поново је постигао значајан успех у 2022. години. Спортисти Измира који се такмиче у укупно 41 грану освојили су 127 медаља, од којих 347 златних. 43 од ових медаља стигле су из међународних организација.

Џудоисти поново на врху

Врхунац у појединим гранама поново је био у џудоу, као и сваке године. Џудоисти су укупно 39 пута узели победничко постоље са 26 златних, 28 сребрних и 93 бронзаних медаља на републичким и међународним такмичењима. После џудоа, триатлон и клизање на леду поделили су друго место са по 49 медаља. У Измир је дошло 24 злата, 18 сребрних и 7 бронзаних у триатлону, 22 злата, 15 сребрних и 11 бронзаних у клизању. Гимнастика је заузела треће место са укупно 11 медаља, укључујући 6 златних, 11 сребрних и 28 бронзаних. Освојено је 27 медаља у пливању, по 18 у мачевању и стрељаштву, по 17 у теквондоу и атлетици, 11 медаља у тенису, 9 медаља у рвању и 5 медаља у стоном тенису за хендикепиране особе.

43 међународне медаље

Спортисти Метрополитанске општине Измир освојили су 15 медаље, 16 златних, 15 сребрних и 43 бронзаних, на међународној арени. Џудо је са 19 медаља заузео прво место на листи оних који су добили највише медаља из иностранства. Џудо је пратила гимнастика са 9 медаља, док је клизање заузело треће место са 7 медаља. Теквондо 4 медаље, рвање и стрељаштво по 2 медаље.

Керем Камал је постао светски шампион

Рвач Керем Камал постигао је највећи успех на међународним такмичењима. Млади рвач освојио је златну медаљу на Светском првенству у грчко-римском стилу до 23 године у Шпанији. Емрах Кус је био трећи на Исламским играма солидарности у Коњи и донео је бронзану медаљу Измиру. Дуру Цимен, Гокце Дога, Бату Тасасıз, Дениз Тарıм и Дериа Таига освојили су медаље у клизању на међународним такмичењима у Србији, Бугарској и Истанбулу. Ерен Оздемир, који се такмичио на Летњим играма Гимназијаде, освојио је друго место на свету, док је 17-годишњи Мехмет Ефе Оздемир постао првак Балкана.

Гекан Бичер је европски шампион у џудоу

У џудоу, Енес Билге, Јусуф Озел, Мервенур Алкиш, Берат Бахадир, Шејданур Ајдин, Муса Шимшек и слабовиди спортисти Гокан Бичер и Онур Таштан освојили су медаља на светским и европским првенствима. Гекан Бичер је у Италији постао европски шампион у категорији до 90 кг, а на Светском првенству освојио је и сребрну и бронзану медаљу. Сребрну медаљу на Светском првенству у дисциплини 90 килограма носио је и Онур Таштан, док су наша два спортиста била у великој предности на путу до Олимпијских игара у Паризу 2024. године. Алтан Доган је донео 9 медаља освојених из иностранства у гимнастици. Алп Дениз Очек, Селин Наз Очек и Лина Елмилади заузели су подијум у мачевању. У стрељаштву, Сила Оздемир освојила је две сребрне медаље на такмичењу Гимназијаде 2022.

Велики успех у ватерполу

Успеси у ватерполу, који је успостављен 2021. године, наставили су да долазе и 2022. године. Ватерполо репрезентације, које су прошле године освојиле мушки и женски куп у У15, У17, У19, постале су друге у У2022 женској и У21 женској лиги 17. године. Стигла је до шампионата у женској 1. лиги. У Измир је донет шампионски трофеј 19. лиге за жене до 1 година и друге лиге за жене за У15. У уметничком клизању клупско првенство је освојено 2. године. Женски подводни рагби тим завршио је на другом месту у лиги. Фудбалски тим ампутира освојио је и трофеј за треће место у Супер лиги и Купу Турске.

Поносни смо на наше држављане

Спортисти који су ишли у репрезентацију у фудбалу и кошарци у инвалидским колицима поделили су веома важне успехе. Голман Ерди Аслан и дилер Полат Доган постали су имена која су представљала наш клуб у Ампутарској фудбалској репрезентацији, која је победила Анголу у Истанбулу на Светском првенству. Наша репрезентација, за коју играју кошаркаши у колицима Хасан Ефетурк, Ридван Аксои, Махмут Ацıкгоз и Арда Албаирак, играла је у финалу Светског првенства до 23 године на Тајланду и заузела друго место. Кошаркашка репрезентација у инвалидским колицима, у којој су Ахмет Ефетурк, Махсум Ипекишен, Ридван Аксој, Хакан Кироглан и масер Серкан Сезгинци, подигла је шампионски трофеј у Б лиги Европе.

Одличан учинак специјалних спортиста

Значајан успех постигли су и специјални спортисти Омладинског и спортског клуба Општине Измир. Умурцан Аидıноглу је на републичким такмичењима на којима је учествовао носио 3 златне, 1 сребрну и 2 бронзане медаље. Туна Тунца је добила аплауз за свој наступ освојивши 1 златну и 1 сребрну медаљу на републичким такмичењима.