Mladi šahovski majstori duvaju turski vetar u Evropi

млади шаховски мајстори преплавили су Турке по Европи

У европским старосним групама, једном од најважнијих шаховских првенстава у Европи, Турска је улетела. Турска на Европском првенству за старосне групе 2021. године; Освојивши два европска првенства и треће место у Европи, показало је успех као друга земља.

Европско првенство за старосне групе 2021. одржано је од 15. до 21. октобра по хибридном систему. На турниру, који се играо у 8 категорија, 10, 12, 14, 16, 18, 20 и 14 и млађих генерација, такмичило се укупно 32 спортиста из 893 земље. Турску су представљала укупно 32 спортиста из свих старосних категорија.

Адалар постаје двоструки шампион Европе

На Европском првенству за старосне групе 2021. Арда Цанкурт у десетогодишњој општој категорији и ЦМ (главни кандидат) Арда Чамлар у 10-годишњој општој категорији постали су прваци Европе. У општој категорији до 12 година ФМ (ФИДЕ мастер) Атакан Мерт Бицер био је трећи, док је у 16-годишњој општој категорији ЦМ Ианкı Таспıнар заузео четврто место са просечном разликом. Такмичећи се у осмогодишњој општој категорији, Еге Оз ​​завршио је турнир на 14. месту.

Тимски, Турска је заузела друго место у општој категорији са резултатом земље Европског првенства за старосне групе 2021. године. На првенству на којем је 6 најуспешнијих спортиста у општој и женској категорији одредило резултат земље, Турска је у општој категорији добила 40 бодова. У општој категорији првак је постала Русија са 42.5 бодова, док је Немачка заузела треће место са 37 бодова. У категорији девојчица првакиња је била Русија са 44.5 бодова, друга је била Пољска са 34.5 бодова, а треће место заузела је Грузија са 34 бода.

„Као Турска у шаху, добро смо проценили период пандемије“

Председник Турске шаховске федерације Гулкıз Тулаи, који је подвукао да су добро искористили период пандемије у шаху као што је Турска, рекао је: „У овом периоду смо окупили целу земљу са шаховским спортом са догађајима и пројектима који су обухватили Турску. Будући да се првенства и турнири нису могли организовати због епидемије, ми смо, као ТСФ, посебну пажњу посветили нашим спортистима и потрудили се да током читавог процеса будемо испреплетени са шаховским спортом. Организовали смо наше базене националних тимова у дигиталном свету и помно пратили наше спортисте. Успех наших спортиста у европским старосним групама и успех Турске као тима изазвали су нам осмех. Шаховски спорт у нашој земљи наставља да се трчи из успеха у успех сваким даном и да са својим шампионатима објављује име турског шаха у свету. На крају, честитам нашим спортистима који су се са истом одлучношћу такмичили на Европском првенству за старосне групе и честитам онима који су дошли до врха.

Спортисти ће држати лекције на Европској шаховској академији

Према директиви, први спортисти на шампионату биће позвани на награду за првенство европских старосних група 2022. године. Првих 6 играча сваке категорије у коначном пласману биће обучени осмомесечним обукама од стране мајстора тренера Европске шаховске академије. Сви наши спортисти који су стекли титулу на првенству ће имати користи од тренинга.