Рели Дакар завршен, Мотул тимови заузимају своје место на самиту

Завршени мото-тимови завршени релијем Дакар заузели су своје место на самиту

Није било друге очекиване године до 2021. године, а ова нова година започела је једним од светски познатих и изазовних догађаја, релијем Дакар. Званични партнер трке, која је започела у Џеди у Саудијској Арабији 19. ​​јануара, строгим мерама ЦОВИД-3, и ове године је био Мотул, један од светских гиганата минералних уља. Мотул, званични партнер Дакара, четврти пут заредом, донео је акцију, драму и узбуђење које смо очекивали љубитељима мото спорта две недеље.

Дакар рели у бројевима

Трка, која је други пут заредом одржана у Саудијској Арабији, ове године одржана је 43. пут. 295 тркача такмичило се на укупно 12 км, од чега је приближно 5.000 км било специјалних етапа, током 7.646 етапа. Фазе 2021. године имале су другачији пут од претходне године за 80-90%, што је пружало једнаке услове за победу свих такмичара. Трка, која је започела 3. јануара, завршила се у Џеди 15. јануара, а до циља су стигле само најтеже, најтеже и најуспешније екипе.

2021. године испробана су нека нова правила и праксе; путне белешке су направљене електронски и подељене са тимовима путем таблета. Поред обавезних прслука са ваздушним јастуцима, смањене су максималне брзине како би се додатно повећала безбедност за мотоциклисте и четвороциклисте. Поред тога, легенда о Дакару, 2000 аутомобила који су стартовали у овој трци пре 26. године такмичило се у класи Дакар Цлассиц, која се отворила први пут.

Мотул су одржале све екипе од аматерских до професионалних

Категорија „Оригинал Мотул-а“ поново је била важан део Мотуловог учешћа у Дакару. Храбри возачи који су се такмичили без икакве спољне помоћи и сервисне подршке користили су подручје „Оригинал би Мотул“, које је било припремљено за одржавање њихових мотоцикала и за њихове сопствене потребе.

Мотул Раце Лаборатори, отворен за све тимове у услужном подручју Дакара, постао је важан део Дакара. Водећи тимови су дошли у лабораторију Мотул Рацинг и добили подршку за анализу уља.

Мотул производи преферирани у свим категоријама Мотоул је конкурентима пружио уља и хладњаке из серије 300 В, посебно прилагођене суровим условима, Моторспорт Лине (Ауто) и Фацтори Лине (Поверспортс) за високе перформансе и максималну заштиту. У свих шест категорија - аутомобили, мотоцикли, камиони, четвероцикли, лака теренска возила (ЛВВ) и класика - такмичарски тимови су осетили снагу и перформансе са Мотуловим производима.

Мотул је био уз Хонда Ралли Теам ХРЦ, фабрички тим Схерцо и фабрички тим Херо Моторспортс у категорији мотоцикала. Исто тако, у високо спорној категорији ССВ, Мотул је подржао талентовани тим фабричког тима Поларис. У категорији аутомобила, тимови СРТ Рацинг, МД Раллие, Теам Ланд Цруисер Тоиота такмичили су се уз подршку Мотула.

Мотул је подржао Цам-АМ тим у категорији погона на сва четири точка, а пружио је техничку подршку ССП тиму у камионима и конкурентима Тоиота Ланд Цруисер у класичној категорији, која је први пут вођена. Који су постали краљеви пешчаних дина и пустиња 4. године на релију Дакар 2021. године победник у категорији аутомобила био је Француз Степхане Петерхансел, легенда Дакара. Хансел, који је 2021. пут са Минијем победио на релију Дакар, оборио је тежак рекорд. Још један ривал Петерхансела, који је победио 14 минута 14 секунду испред Насера ​​Ал-Атииах-а на другом месту, Царлос Саинз, популарно име мото спорта, завршио је на 51. месту ове године, које је освојио прошле године. Победник у категорији четворки био је Аргентинац Мануел Андујар. Утркујући се са вратима број 3, Андујар је први пут започео Дакар рели 4. године и у трећој години је са одличним успехом победио у категорији четвероцикала.

Хонда Ралли Теам ХРЦ, којег подржава Мотул, означио је категорију мотоцикала. Кевин Бенавидес завршио је трку испред свог саиграча и ривала, Рицкија Брабеца, да би се попео на победничко постоље. Бенавидес, 32, такође је постао први аргентински возач који је победио у категорији мотоцикала, отварајући нови терен. У категорији у којој је Американац Рицки Брабец био други, британски возач КТМ-а Сем Сундерланд учествовао је у последњем кораку постоља. Још увек тркајући под спонзорством Мотула, возач фабрике Схерцо Лорензо Сантолина завршио је трку на 6. месту. Тужна вест стигла је од Пиерре Цхерпина на релију Дакар. Француз Цхерпин, који се такмичио у аматерској класи у категорији мотоцикала, погинуо је у несрећи у 7. фази. Цхерпин је четврти пут стартовао на релију Дакар и имао је 4 године.

Тим Камаз Ралли Спорт, који је доминирао трком од почетка до краја у категорији камиона, стигао је до победе са руским возачем Дмитријем Сотниковом. Францисцо Цхалецо Лопез био је први победник у категорији ЛВВ у којој се такмиче лака теренска возила. Иако је Мотул својим налозима на друштвеним мрежама заједно са љубитељима мото спорта донио узбуђење релија Дакар 2021. године, још једном је показао да су тимови уз његово спонзорство и техничко саветовање један од највећих навијача у најтежим условима. Као Мотул, срећни смо што смо званични партнер Дакар релија 2021. године.