Самсунгов логистички центар корак по корак

Samsun Lojistik Merkezi Adım Adım Sona Yaklaşıyor :İlk olarak 5 Mart 2009 tarihinde Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen kongre ile gündeme gelen Samsun Lojistik Merkezi’nin inşaatına şubat 2016 tarihinde başlandı. Yüzde 46’sı tamamlanan dev projenin 2017 yılının 3. çeyreğinde tamamlanması hedefleniyor

İlk olarak 5 Mart 2009 tarihinde Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen kongre ile gündeme gelen Samsun Lojistik Merkezi’nin inşaatına şubat 2016 tarihinde başlandı. Yüzde 46’sı tamamlanan dev projenin 2017 yılının 3. çeyreğinde tamamlanması hedefleniyor

İlk kez 1926 yılında demiryolu ağına kavuşan Samsun’da 1954 yılında Samsun Limanı inşaatı başlamış, 2005 yılında Toros Limanı devreye girmişti. 2008 yılında ise Samsun Limanı özelleştirilmiş ve Yeşilyurt Limanı hizmete başlamıştır. Samsun Anadolu’nun Karadeniz’e açılan kapısı olarak öne çıktığından, her geçen gün daha fazla lojistik potansiyele sahip olmaktadır. Bu anlamda başta Samsun Büyükşehir Belediyesi, OKA, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası gibi önemli kurumların yaptığı temaslar neticesinde başlayan çalışmanın 2017 tarihinde biteceği, Lojistik Köy’ün ise 2017 yılı sonunda Samsun’da hizmete girmesi bekleniyor.

LOJİSTİK NE ANLAMA GELİYOR?

  1. yüzyılın son çeyreğinde duyduğumuz lojistik kelimesi askeri alanlar dışında endüstride de kullanılmaya başladı. Peki Lojistik kelimesi tam anlamıyla ne demek? “Tedarik Zinciri Yönetimi Profesyonelleri Konseyi” tarafından yapılan ve 2002 yılında güncellenen şu tanım halen herkesin başvuru kılavuzu: “Lojistik, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere her türlü ürün, servis hizmeti ve bilgi akışının, ham maddesinin başlangıç noktasından, ürünün tüketildiği son noktaya kadar tedarik zinciri içindeki hareketinin, etkili ve verimli bir şekilde planlanması, uygulanması, taşınması, depolanması ve kontrol altında tutulması hizmetidir” deniliyor.

HANGİ YAPILAR İNŞA EDİLECEK?

Türkiye’nin önemli ticaret üslerinden birine dönüştürülecek bu lojistik merkezde; kapalı depolama alanları, idari bina ve sosyal tesisler, gümrük müdürlüğü, konteyner stok alanı, tır ve kamyon park alanı, demiryolu tesisi, acente ofisleri, servis ve bakım istasyonları, nakliye komisyoncuları için ofis alanları, akaryakıt ve itfaiye istasyonları kurulacak. Bunun yanı sıra merkez içinde banka şubeleri, restoran, kafe, market, telefon merkezi, PTT, büfe, sigorta ofisi, berber, kargo ofisi ve kırtasiye gibi sosyal tesisler inşa edilecek. Merkez bu yapısıyla adeta küçük bir yerleşim birimi haline getirilecek. Lojistik Merkezin içine Demiryolu bağlantısı sağlanacak. Kurulacak depoların yükleme yapabilmesini kolaylaştırmak üzere rampa ve manevra alanları tasarlanacak.

2 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Yerel şirketlerin sadece ülke içinde hizmet vermesi, rekabette geri kalınmasına yol açıyor. Oysa bu proje sonuçlandığında ulaştırma koridorlarında başlangıç noktası olması hedeflenen Samsun için artık yurt dışı şirketlerle ortaklık ve stratejik işbirliği çalışmaları yapılması da gerekecek. Samsun Lojistik Merkez Projesi, büyükşehir belediye sınırları içinde yaşayan 1 milyon 270 bin vatandaşa yeni istihdam kapıları açmayı da hedefliyor. Buna göre ilk etapta, 2 bin kişiye yeni iş imkanı sunulmuş olacak.

EN BÜYÜK AB PROJESİ

Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının Rekabetçi Sektörler Programı üzerinden desteklediği proje, şu ana kadarki en büyük AB projelerinden biri olma niteliğini de taşıyor. Projenin majör proje başvuru formu Avrupa Komisyonu tarafından 11 Aralık 2014 tarihinde onaylandı. Proje için 672 dönüm arazi ayrıldı. Tekkeköy’deki bu merkez, bölgede yer alan firmalara lojistik depo imkanı sağlarken, şüphesiz işletmelerin rekabet gücünü de arttıracak.

Kaynak : www.gazetegercek.com.tr

Тренутни распоред железничких тендера

со 22

Обавештење о набавци: Набавка услуга приватног обезбеђења

Октобар КСНУМКС @ КСНУМКС: КСНУМКС - КСНУМКС: КСНУМКС
со 22

Обавештење о тендеру: За куповину Кутна плоча

Октобар КСНУМКС @ КСНУМКС: КСНУМКС - КСНУМКС: КСНУМКС
О Левенту Озену
Сваке године, воз велике брзине сектор, европски лидер у растућој Турској. Инвестиције у жељезнице, које узимају ову брзину од брзих возова, и даље расту. Поред тога, са инвестицијама за превоз у граду, звезде многих наших компанија чине домаћу производњу сјајном. Поносно је да је почела производња турског брзог тренинг националног воза, поред компанија које производе домаћа трамвајска, лака и метро возила. Веома смо срећни што смо у овом поносном столу.

Будите први који ће коментарисати

Коментара

Ова страница користи Акисмет како би смањила нежељену пошту. Сазнајте како се ваш коментар обрађује.